Uvolňování fascií
Fascie je občas zaměňována se svalem. Skutečnost je ovšem taková, že svaly a svalová vlákna jsou obalena fasciemi tak, jako je dužnina pomeranče obalena v ochranné průhledné blance.
Fascie obaluje všechny prvky lidského těla. Každý sval, každé svalové vlákno, každý orgán, nervy i cévy, mozek, oči, mají vlastní ochranný fasciální obal. Všechny tyto obaly jsou samy součástí většího obalu – povrchové fasciální vrstvy přímo pod kůží. Tato ucelená souvislá síť, od malíčku až k mozku, spojuje, ale zároveň i odděluje a ochraňuje všechny funkční jednotky těla. Fascie tvoří obal, který je odpovědný za udržování všech struktur a anatomického tvaru celého těla až na úroveň jednotlivých buněk.
Kromě pevnosti jsou fascie viskózní a pružné se schopností tvarové paměti a polotekutým charakterem.
Podle nejnovějších výzkumů jsou fascie významným přenašečem informací v našich tělech. Fascie společně tvoří v našem těle jakousi síť (můžeme si představit jako pavučinu), která je spojena a velmi pružně spolu komunikuje až do překvapivě vzdálených míst v těle. A díky tomu se informace v těle přes fasciální síť šíří rychleji než přes centrální nervovou soustavu.
Fascie mají tendenci se v době delšího klidu, při malém tělesném pohybu, či jednostranné zátěži jakoby přilepit ke svalu, čímž vznikne zatuhlina.
Velmi často zůstávají fascie přilnuté ke svalům, místo aby po nich volně klouzaly a umožňovaly tak plynulý pohyb pohybového aparátu. Stává se tak, že vznikne blokace v různých částí těla, která se nevede uvolnit klasickou masáží. Zde může velmi pomoci právě uvolnění fascií. A nebo také nově- kraniosakrální terapie, která je naprosto jemná, bezbolestná a neinvazivní. ( Více o ní v sekci "Cranio - sakrální osteopatie).