Vaše tělo je Váš dům,

Váš chrám...

Pečujte o něj, hýčkejte jej,

uklízejte v něm a milujte ho

Spirální stabilizace páteře

Spirální stabilizace páteře je cvičební metoda, kterou vyvinul český lékař MUDr Richard Smíšek. Vyučuje a praktikuje  se pod názvem spirální stabilizace páteře - SPS, SM systém, nebo Stabilizace a mobilizace páteře - SMS. 

Základní pomůckou při cvičení je elastické lano. Využívá se také balanční podložka a pro náročnější cviky pak dvojice opěrných tyčí.

Cvičení slouží k prevenci a léčbě problémů s páteří. Jde o cvičení, které páteř stabilizuje (dává jí pevnost) a zároveň mobilizuje (dává jí pohyblivost). Stabilizace páteře v průběhu pohybu je prováděna dlouhými svalovými řetězci ve tvaru spirál, které páteř protahují směrem vzhůru (trakce) a vyrovnává jí do centrální osy (centrace). Takové cvičení se stává léčebným, uvolňujícím a regeneračním při sedavém způsobu života, který je bohužel v dnešní době fenoménem. Je výbornou prevencí vzniku degenerativních změn páteře a kloubů.

SPS je metoda, která přirozeně znovu naučí tělo pracovat tím, že umožňuje  posilování, protahování a nácvik koordinace pohybu. Rozvíjí cit pro rovnováhu a vyrovnané držení těla, rozvíjí schopnosti řídit volný pohyb a fixuje optimální pohybové vzorce.

Facebook